Načítám...
  1. Titulní stránka
  2. Jak připravit auto na zimu?

Jak připravit auto na zimu?

Zimní období je pro automobily náročné a vyžadují proto trochu péče, aby během mrazivých měsíců bez problému a spolehlivě sloužily. Víte, na co všechno byste se měli před začátkem zimy zaměřit? Připomeňte si několik věcí, na které je dobré nezapomenout, protože jinak byste se mohli ocitnout v některé z typických nepříjemných situací.

Pneumatiky

Přezutí na zimní pneumatiky je patrně jediná věc, na kterou žádný řidič nezapomene. Ne každý však výměnu provede, případně nechá provést v pneuservisu. Většinou malá část řidičů výměnu neprovede z důvodu finanční úspory za zimní sadu pneumatik s tím, že toho příliš nenajedou. Rozhodně však nelze tento přístup doporučit, protože i při malém nájezdu se jedná o neúměrně velký hazard, který si koleduje nejen o mnohem vyšší finanční výdaj než za druhou sadu pneumatik.Připomeňme, že zimní pneumatiky je povinné na voze mít v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo namráza, nebo lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici mohou tyto podmínky vyskytnout. Minimální hloubku dezénu zimních pneumatik zákon stanovuje na čtyři milimetry a jsou za ně považovány pneumatiky s označením „M+S”. Plnohodnotné zimní pneumatiky jsou však označeny ještě symbolem hory se sněhovou vločkou.

Akumulátor

Vybitý akumulátor je pravděpodobně nejčastější příčinou problémů s automobilem v zimních měsících. Určitě nechcete, abyste přišli k vozu a tam vaše cesta končila. Proto je dobré akumulátor zkontrolovat a dobít do plné kapacity, s tímto úkolem si hravě poradí moderní chytré nabíječky. Pokud jste již měli s vaším akumulátorem potíže, které nespočívaly v zapomenutí rozsvícených světel, je dobré popřemýšlet o jeho preventivní výměně.

Stěrače a směs do ostřikovačů

Zimní podmínky nemají v oblibě ani stírací lišty stěračů. Pokud se tedy stírací lišty na vašem voze již blíží ke sklonku své životnosti, vyplatí se investovat několik set korun do nových, protože jízda v dešti či sněžení se špatně fungujícími stěrači není nejen příjemný zážitek, ale jedná se také o nebezpečnou záležitost. Zapomenout z pochopitelných důvodů nesmíte ani na doplnění nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

Brzdy

Brzdy by měly být ve stoprocentním pořádku po celý rok a zimní období není výjimkou. Do přípravy vozu na zimu tak můžete zahrnout jejich kontrolu, kterou je dobré svěřit do rukou odborníkům, například do autorizovaného servisu.

„Povinná” výbava

O povinné výbavě dle zákona tento článek není, v souvislosti se zimou je však dobré k této výbavě ještě pár užitečných věcí přidat. Nepostradatelnými pomocníky se v mrazivých dnech stávají škrabka na okna a smetáček na sníh. Škrabání oken urychlíte s pomocí rozmrazovače. Vhod mohou přijít také startovací kabely, které nemusí pomoci pouze vám, ale i někomu dalšímu, kdo se ocitne v problémech. Pokud chcete být připraveni opravdu na všechno, přidejte si do výbavy i sněhové řetězy, v některých oblastech jsou dokonce nepostradatelné.