Načítám...
  1. Titulní stránka
  2. Značení motorových olejů

Značení motorových olejů

Motorový olej je pro všechny spalovací motory životně důležitou kapalinou, a proto je dobré vědět, jak se motorové olejeznačí, abyste věděli, na co se při jeho výběru zaměřit a co vůbec ta písmena a čísla znamenají. Pomocí norem se označuje viskozita oleje, jeho kvalita a vhodnost použití pro daný typ motoru.

Viskozita oleje

Viskozita oleje patří k jeho základním vlastnostem a značí se podle normy SAE. Tato norma uvádí viskozitu motorového oleje za nízkých a vysokých teplot. Norma se uvádí ve formátu: „X”W-„Y”. Číslo dosazené za písmeno „X” označuje viskozitu oleje při nízkých teplotách, číslo nahrazující „Y” popisuje viskozitu za vysokých teplot. Čím je „X” nižší, tím má olej lepší mazací schopnosti při nízkých teplotách. Čím je vyšší „Y”, tím lepší má olej mazací schopnosti za vysokých teplot.

Vzhledem ke snaze o snížení odporu pohyblivých částí motoru se dnes používají zpravidla řidší oleje (např. SAE 0W-30), které však nejsou vhodné pro provoz motoru při vysoké zátěži. Pro více namáhané motory (např. závodní) se tak hodí hustší oleje (např. SAE 10W-60).

Výkonová specifikace

Kvalita oleje, tzv. výkonová specifikace, je značena pomocí norem ACEA a API. ACEA je norma Asociace evropských konstruktérů automobilů, která vznikla z toho důvodu, že specifikace API přesně nevyhovuje evropským typům motorů.

Norma ACEA (Association des Constructeurs Européens d´Automobile) používá písmena pro označení, pro jaký motor je olej určený. Písmeno „A” označuje olej vhodný pro zážehové motory, „B” pro lehké vznětové motory, „E” pro výkonné vznětové motory, zpravidla nákladních automobilů, a „C” značí oleje kompatibilní s katalyzátory pro zážehové a lehké vznětové motory. Výkonnostní stupeň je udán doplňujícím číslem umístěným za písmenem (např A3/B3).

Podle normy API (American Petrol Institut) se rozdělují motorové oleje pro zážehové (značené „S”) a vznětové motory (značené „C”). Většinu olejů lze použít pro oba typy motorů a je značená oběma písmeny, například SL/CF. Doplňující písmena přibližují vhodnost použití daného oleje pro určitý typ motorů. Čím je písmeno dále v abecedě, tím více je olej kvalitní a splňuje vyšší nároky.

Normy výrobců automobilů

Kromě olejů značených obecnými normami se lze setkat i s dalšími označeními, jejichž zavedení mají na svědomí samotné automobilky. Své normy používá napříkad koncern Volkswagen (např. VW 504.00), vlastní značení olejů však používají i některé další automobilky. Toto značení je vždy závaznější než obecné normy, proto je dobré se jimi při výběru oleje řídit.