Načítám...
  1. Titulní stránka
  2. Výběr stěračů pro váš autom...

Výběr stěračů pro váš automobil

Stěrače jsou důležitou součástí automobilu. Pomáhají zlepšovat bezpečnost tím, že řidiči zajišťují ničím nekrytý výhled. Samozřejmě je využijeme hlavně za deštivého počasí, jinak bychom totiž nemohli pokračovat v jízdě, hodí se však i pro setření hmyzu nebo pylu, který nám výhled také může značně zkomplikovat. Proto je jejich výběr velice důležitý nepodcenit a je dobré se nad ním zamyslet.

Kdy se mají měnit?

Doporučuje se je měnit jednou nebo dvakrát ročně, se správným používáním mohou však vydržet mnohem déle. Rozhodující je jednoduše to, jak dobře stírají vodu, jestli nezanechávají na skle pruhy nebo dokonce sloupce vody.

Druhy stěračů

Typů stěračů je velké množství, záleží totiž na několika základních prvcích, které se vzájemně kombinují.

Základním parametrem je jejich délka. Krátké stěrače setřou jen úzký pruh skla a dlouhé se o sebe mohou zasekávat, v krajním případě budou zasahovat mimo sklo, čímž se zničí. Správnou délku vám zaručí jejich nákup od renomovaných výrobců přímo určených pro váš automobil. Ty jsou ovšem dražší než od alternativních výrobců. Jejich délku můžete snadno zjistit buď na internetu nebo tím úplně nejjednoduším způsobem - prostě je změříte. Některé vozy mají přední stěrače stejně dlouhé, ale mohou být i odlišné, proto se prodávají jak v sadách, tak po jednom kusu.

Uchycení stěračů

Při koupi musíte dbát na uchycení stěračů, kterých je také několik typů. Často bývá společně s univerzálními stěrači dodáváno několik adaptérů, aby jejich použití bylo co možná nejširší. 

Poslední věcí, kterou si musíte vybrat je, jestli zvolit klasické ramínkové stěrače nebo ty bezramínkové, tzv. flat. Bezramínkové stěrače jsou v posledních letech stále oblíbenější. Sice mají o něco vyšší cenovku, ale podle testů autoklubů ADAC a ÖAMTC lépe stírají a díky konstrukčně jednoduššímu řešení mají delší životnost.