Načítám...
  1. Titulní stránka
  2. Kdy přezout na zimní pneuma...

Kdy přezout na zimní pneumatiky?

Výměna pneumatik je důležitou činností, kterou by měl vykonat každý řidič se svým automobilem. Pneumatiky se mění z toho důvodu, že různé směsi pneumatik poskytují odpovídající adhezi (přilnavost) jen za určitých teplot.

Výměna je důležitá

Letní pneumatiky poskytují ideální vlastnosti nad přibližně 7 stupňů Celsia. Pod touto teplotou nabízejí lepší záběrové a brzdné vlastnosti pneumatiky zimní. Existují také celoroční pneumatiky, ale kompromis vždy zůstane kompromisem, což potrvzují prováděné testy. Vyplatí se tedy pneumatiky měnit pro každou sezonu.

Kdy a kde přezouvat?

V České republice platí, že řidiči jsou povinni používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, ovšem jen pokud se na silnici vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze tyto jevy očekávat vzhledem k povětrnostním podmínkám. Pokud je tedy, alespoň relativně, teplo a silnice nevykazuje známky působení nízkých teplot, tato povinnost neplatí.Výměnu pneumatik, případně celých kol s pneumatikami, je možné vyřešit buď návštěvou pneuservisu nebo, na většině běžných typů automobilů, přezutím doma.  

V pneuservisu je výměna otázkou několika málo minut, v domácích podmínkách zabere o něco déle, ale i nepříliš zdatným kutilům nebude dělat velké obtíže. Stačí k tomu zvedák, klíč na šrouby, kterými je kolo připevněné, a ideálně trochu vazelíny, aby šly šrouby při příští výměně snadno povolit.